In vizor

A șantajat o femeie cu publicarea unor imagini compromițătoare cu aceasta

Un bărbat, cercetat pentru că ar fi șantajat o femeie, reținut de polițiștii orădeni.

La data de 13 martie, în urma administrării probatoriului, polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea au dispus reținerea, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor față de un bărbat de 24 ani, din comuna Costești, județul Buzău, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de șantaj.

În urma cercetărilor efectuate, polițiștii orădeni îl bănuiesc pe acesta că, în perioada 2 – 3 martie a.c., prin intermediul unei rețele de socializare, i-ar fi solicitat unei femei de 23 de ani, din municipiul Oradea, județul Bihor, să îi remită 500 de euro și să întrețină relații sexuale cu acesta, pentru a nu face publice anumite conversații, fotografii sau înregistrări video, posibil compromițătoare pentru aceasta.

La data de 14 martie a.c., bărbatul de 24 de ani, din județul Buzău, va fi prezent de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, în vederea dispunerii de măsuri legale.

Polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea continuă cercetările sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea, pentru documentarea întregii eventuale activități infracționale a celui în cauză.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.