In vizor

Un tânăr din Tinca a fost prins la volan băut, drogat și cu permisul suspendat

Polițiștii Secției nr.8 de Poliție Rurală Tinca au depistat în trafic un bărbat, de 24 de ani localnic, în timp ce conducea un autoturism, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării cu aparatul etilotest, s-a constatat că bărbatul prezenta o concentrație alcoolică de 0,51 mg/l alcool în aerul expirat. Celui în cauză i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Totodată, din investigațiile efectuate de polițiști, s-a constatat că acesta avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

De asemenea, în urma testării preliminare, cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive, acesta fiind condus la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii consumului unor substanțe interzise.

Rezultatele analizelor efectuate au confirmat prezența substanțelor interzise în organism.

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar în urma administrării probatoriului, polițiștii Secției nr.8 de Poliție Rurală Tinca au dispus reținerea bărbatului, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor.

Polițiștii Secției nr.8 de Poliție Rurală Tinca continuă cercetările în cauză sub supravegherea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Salonta.

Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.